Oprava politého notebooku

Nějčasteji se setkáváme s notebooky politými vodou, kolou, džusem, pivem, vínem nebo kávou. U politého notebooku je nutné vyjmout elektronické součásti, které se musí důkladně vysušit a vyčistit. Předejdeme tak zkratům a oxidaci elektroniky. Polití některými nápoji může způsobit trvalé poškození klávesnice.

  • Diagnostika závady zdarma (bez nutnosti následné opravy).
  • Za opravu politého notebooku, platíte pouze, pokud se podaří notebook oživit.

Jak postupovat při polití notebooku

Politý notebook co nejrychleji vypněte a odpojte z elektrické sítě. Vyjměte baterii (u některých modelů to nelze, baterie může být vestavěná). Pokud došlo k polití seshora přes klávesnici, otočte notebook klávesnicí dolů a nechte vytéct tekutinu. Notebook poté nespouštějte a vezměte jej do servisního centra (Praha 2 nebo Praha 4) na vyčištění (baterii nechte odpojenou). Dodržením tohoto postupu maximalizujete šanci na záchranu notebooku.

Spuštění notebooku po polití

Většina zákazníků neodolá pokušení a notebook zkusí spustit. Někdy, při mírném poškození, notebook funguje a zdánlivě je po problému. Často ale uvnitř zůstala ještě tekutina a později dojde ke zkratu a oprava se tak zkomplikuje a prodraží. Stává se také, že polité notebooky fungují několik dní a potom se zastaví. Na vině je oxidace základní desky, která nebyla vysušena a ošetřena.

Cena a specifika opravy

Oprava zahrnuje demontáž a vyčištění základní desky a k ní příslušejících elektronických obvodů. Používáme čistící prostředky, který zamezí následné oxidaci. Za vyčištění účtujeme 3 – 4 hodiny práce v servisu dle modelu notebooku viz. ceník. V důsledku poškození tekutinou může dojít k nutnosti výměny klávesnice nebo tlačítek touchpadu. K ceně opravy je potom třeba přičíst cenu těchto dílů, ev. se smířit s jejich omezenou funkčností.