Zálohování dat

Problematika zálohování je velmi rozsáhlá, podrobný popis by naplnil rozsáhlou publikaci. My probereme stručně zásady. Než se pustíme do zálohování je třeba zodpovědět si několik otázek. Klíčovou otázka zní: "Jak důležitá jsou naše data a co by se stalo, kdybych o ně přišli?" Pokud nás ztráta dat nebolí, máme o jeden problém v životě méně a nemusíme číst dále. Častější odpověď patrně bude, že nastane menší, či větší pohroma. Naše data jsou tedy důležitá, nastává další otázka. Co jsou naše data? Ze zkušenosti tvoří data zákazníků většinou dokumenty (Word, Excel), fotografie, účetní data, e-maily, seznamy kontaktů, zálohy telefonů, bankovní certifikáty,seznamy hesel a přístupů, nastavení programů apod.
Předpokládejme tedy, že známe důležitý obsah našeho počítače. Budeme se tedy dále ptát:

  • víme kde jsou naše data uložena?
  • jak často se mění?
  • jak jsou objemná? Jsou to megabyty, gigabyty?  

Pokud netušíte odpovědi na dané otázky bude lepší svěřit tento úkol odborníkům.

Podle velikosti a typu našich dat vybereme způsob a úložiště zálohování. Pokud mají Vaše data malý objem bude patrně stačit flash disk, pokud jsou to řádově desítky GB bude asi nejlépe zvolit externí disk. Jestliže zvládáme vypalování a jsme trpěliví můžeme data vypalovat na CD nebo DVD. Můžeme jít samozřejmě i složitější cestou zrcadlení disků, vnitřních disků v pc, páskových jednotek, síťových disků apod.
Pokud jsme disciplinovaní, nezapomínáme a máme volný čas, můžeme zálohovat ručně v intervalech, které odpovídají změnám v našich důležitých datech. Elegantnější cesta je vybrat zálohovací sw, nastavit jej a občas zkontrolovat, že pracuje správně. Na trhu existuje mnoho zálohovacích programů, některé jsou bezplatné, jiné jsou placené (produkty Acronis, Symantec). Neplatí to vždy, ale placené programy by nám měly přinést více funkcí a komfortu.
Velmi důležité je zkontrolovat, zda zálohování probíhá a jestli jsme skutečně schopni zálohovaná data použít. Zapomenuté heslo k jinak perfektní zašifrované záloze devalvuje její hodnotu na nulu.
Poměrně často bývá podceňována otázka výběru úložiště. Ke ztrátě dat může dojít havárií disku, vyhořením elektroniky pc, krádeží, živelnou pohromou, nebo chtěným, či nechtěným smazáním.

zpět na Časté dotazy